Pierwsze podróże małe i duże – jak przygotować siebie i niemowlę na spacer, porady na dalsze podróże z niemowlęciem
Często zadajemy sobie pytanie, kiedy wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem. Wszystko zależy od pory roku, stanu zdrowia mamy i dziecka. Właściwie nie ma przeszkód, aby wiosną lub latem wyjść na spacer w pierwszym tygodniu życia dziecka. Jesienią i zimą spacery raczej odbywają się po 2-3 tygodniach w zależności od pogody.
Pierwsze spacery zazwyczaj są krótkie, mogą trwać od 20-30 minut z czasem możemy je wydłużyć. Przed spacerem warto nakarmić, przebrać dziecko. Noworodka ubieramy o jedną warstwę cieplej niż siebie i staramy się go chronić przed nagłymi zmianami temperatury. Latem warto założyć cienką bawełnianą czapeczkę i okryć dziecko cienkim kocykiem.
Małe dziecko spędza czas w gondoli na leżąco, warto zaopatrzyć się w dodatkowy śpiworek i ciepły kocyk. Warto wiedzieć, że inaczej na spacer ubierzemy noworodka, niemowlę a inaczej małe biegające dziecko. Ważne, aby wybierać miejsca na spacery dalekie od spalin, hałasu. Unikać sklepów, galerii handlowych, aby dziecko korzystało ze świeżego powietrza oraz słońca, które wpływa na prawidłową syntezę witaminy D3, która jest niezbędna m.in. do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Jeśli świeci ostre słońce, potrzebny będzie filtr UV odpowiedni do wieku dziecka. Dobrym rozwiązaniem na spacer, może być również chusta. Dziecko czuje bliskość rodzica, jest spokojne i widzi otaczający go świat.
Wybierając się na spacer musimy spakować niezbędne rzeczy:
- zapasową pieluszkę,
- mokre chusteczki,
- maść ochronną przed odparzeniami okolic pieluszkowych np. Bepanthen Baby
- termos z ciepłą wodą,
- odmierzoną porcje mleka, jeśli karmimy sztucznie,
- dodatkowy kocyk i pieluszkę tetrową.
- Jeśli wybieramy się na dłuższy spacer mama musi pomyśleć również o sobie i zabrać ze sobą wodę do picia, przekąskę a w chłodne dni termos z herbatą.
Spacery podczas opieki nad dzieckiem są tak samo ważne jak inne czynności pielęgnacyjne. Wzmacniają odporność organizmu, zapobiegają przeziębieniu, wpływają na lepszy apetyt. Są świetną okazją do poznania otaczającego świata.
Dalsze podróże to przede wszystkim dobra organizacja i plan. Jeśli tylko pozwala nam stan zdrowia nie ma przeciwskazań do podróżowania, zarówno z niemowlęciem jak i ze starszym dzieckiem. Sprawdzają się także podróże wieczorne lub nocne. Jeśli jedziemy w dzień niemowlę zwykle w aucie będzie spało lub zadowoli się zabawkami, gryzakami. Pamiętajmy, aby w dłuższej trasie robić minimum co 2 godziny przerwy na przewietrzenie, wyjście z auta, przebranie, nakarmienie dziecka. Starszemu dziecku należy zapewnić dodatkowe atrakcje. Postoje należy dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. W podróż możemy zabrać dziecko także samolotem, odpowiednio się do tego przygotowując. Nie ma ustalonego wieku od kiedy można podróżować z dzieckiem. Wszystko zależy od nas i naszych możliwości. W podróż można się wybrać nawet z miesięcznym dzieckiem lub młodszym w zależności od sytuacji.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszego dziecka, wybierając odpowiedni fotelik, który musi być dostosowany do jego wieku i posiadać stosowne certyfikaty.
Autor: Marta Siemińska położna środowiskowo-rodzinna
Marta Siemińska - z zawodem położnej związana jestem od 23 lat. Przez wiele lat miałam możliwość zgłębiana swojej wiedzy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Uważam, że praca położnej to pasja, powołanie zaangażowanie i oddanie cząstki siebie dla innych.
Obecnie pracuje w poradni położniczo-ginekologicznej, również jako położna środowiskowo-rodzinna. Obejmuje opieką pacjentki w ciąży oraz mamy po porodzie i noworodki. Zajmuje się również profilaktyką raka szyjki macicy oraz pobieram badania cytologiczne.