Witaminy i składniki mineralne, które poprawią stan skóry

Zbilansowana dieta i prawidłowa suplementacja nie tylko odżywiają nasze ciało od wewnątrz i regulują najważniejsze funkcje życiowe organizmu, ale także wpływają pozytywnie na strukturę naszych tkanek.

Oto kilka zdrowych witamin i składników mineralnych, które mają zbawienny wpływ na kondycję skóry w przypadku wystąpienia dolegliwości związanych z AZS.

 

Co warto przyjmować? 1

Nawet duże dawki witamin i minerałów nie pomogą nam wyleczyć w stu procentach atopowego zapalenia skóry, ale pomogą naszemu ciału w tej nierównej walce.

Witamina D w tym wypadku jest naszą olbrzymią sojuszniczką. Witamina D bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, w tym w produkcji katelicydyny, peptydu, chroniącego skórę przed rozwojem groźnych dla komórek infekcji. Bierze również udział w podziałach komórkowych.

Najprostszą drogą do uzupełnienia witaminy D jest ekspozycja ciała na słońce. Pamiętajmy przy tym o odpowiednim zabezpieczeniu skóry preparatem ochronnym z filtrem. Co jednak zrobić, gdy promieni słonecznych jest jak na lekarstwo? Dodatkową suplementację najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą lub zmodyfikować swoją dietę – witaminę D znajdziemy między innymi w rybach morskich, żółtkach jaj i nabiale.

 

Kwasy omega

 

Korzystny wpływ suplementacji kwasami omega został potwierdzony badaniami. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że „kwasy omega-6 ulegają przemianom do kwasu arachidonowego, który zwiększa produkcję cytokin prozapalnych (…), a kwasy omega-3 (…) wpływają na zmniejszenie produkcji cytokin prozapalnych2.

Witaminy A i E wzmacniają bariery ochronne skóry, a przy stosowaniu zewnętrznym poprawiają jej nawilżenie. Ale to nie wszystko. Witamina E to znany przeciwutleniacz chroniący organizm przed wolnymi rodnikami. Chorzy na AZS mogą omówić z lekarzem potrzebę ich suplementacji, ponieważ nie tylko zapobiegają przesuszaniu się skóry, ale normalizują od wewnątrz całą gospodarkę wodno-mineralną w naszym organizmie. Witaminy A i E znajdziemy między innymi w olejach roślinnych, produktach pełnoziarnistych, orzechach, jajach i warzywach zielonych.

W przypadku nasilonych objawów związanych z atopowym zapaleniem skóry, lekarz może zalecić również stosowanie probiotyków, czyli żywych drobnoustrojów, które mają zbawienny wpływ na florę bakteryjną jelit. Regularne przyjmowanie probiotyków sprawia, że poprawia się funkcjonowanie układu immunologicznego, a przenikanie alergenów pokarmowych z jelit ulega zmniejszeniu3. Choć badania nad wpływem probiotyków i prebiotyków na AZS nadal trwają, większość badaczy jest zdania, że „ich stosowanie w okresie perinatalnym i niemowlęcym ogranicza wystąpienie objawów atopowego zapalenia skóry”4.Żywych kultur bakterii w naturalnej formie szukajmy w produktach fermentowanych (ogórki i kapusta kiszona) i przetworach mlecznych, takich jak kefir, jogurty i maślanka.

 

Naturalne oleje

Część specjalistów zajmujących się leczeniem AZS uważa, że chorzy powinny przyjmować również olej z ogórecznika i wiesiołka, które zawierają kwas y-linolenowy. Do korzyści związanych z przyjmowaniem kwasu zaliczamy przede wszystkim złagodzenie uczucia swędzenia i suchości skóry5. Jednak badania nad suplementacją olejami nadal trwają, dlatego nie zaleca się ich stosowania na własną rękę.

 

BIBLIOGRAFIA

1 Dieta w atopowym zapaleniu skóry [w:] Dieta w chorobach skóry, pod red. Waldemara Placka, Wydawnictwo Czelej Sp. z o.o., Lublin 2015.
2 „Dieta w chorobach skóry”, pod red. Waldemara Placka, str. 65
3 „Dieta w chorobach skóry”, pod red. Waldemara Placka, str. 63
4 Tamże, str. 64
5 Tamże, str. 66