Jak zapobiegać powstawaniu strupów na tatuażu
Osoba, która chce wykonać tatuaż o modnym wzorze lub o osobistym znaczeniu, nie może się doczekać, aby podziwiać go w całej okazałości; dlatego też często ma tendencję do przyśpieszania procesu gojenia się tatuażu. Aby skrócić proces gojenia, niektórzy nie mogą się powstrzymać przed zrywaniem powierzchniowych strupków, które tworzą się w kolejnych dniach po zrobieniu tatuażu.
W związku z tym proces gojenia może się spowolnić, a różne czynniki mogą zwiększyć ryzyko bólu, obrzęku i infekcji, a także pogorszyć jakość tatuażu, co może skutkować uszkodzeniem tatuażu na tyle, że będzie wymagał poprawy. W takim razie co zrobić ze strupami na tatuażu? Oto wszystkie odpowiedzi dotyczące tego, jak wyleczyć tatuaż, zachowując zdrowie i bezpieczeństwo skóry.
Dlaczego na tatuażu pojawiają się strupy?
Należy przede wszystkim podkreślić, że pojawianie się strupów na tatuażu, zarówno w pierwszych godzinach po zabiegu, jak i w kolejnych dniach, jest normalnym procesem. O ile nie wystąpią poważniejsze lub bardziej uciążliwe objawy, które mogą wskazywać na infekcję czy stan zapalny, nie powinno być powodów do zmartwień.
Gojenie się tatuażu obejmuje wszystkie etapy normalnej rekonstrukcji skóry, więc powstawanie strupów jest częścią tego naturalnego procesu.
Aby usprawnić proces gojenia się tatuażu, należy przestrzegać określonych zasad; obecność strupków jest oznaką, że wszystko przebiega zgodnie z planem, o ile mają one odpowiednią wielkość i kształt oraz pojawiają się we właściwym czasie.
W szczególności w pierwszych dniach po zrobieniu tatuażu konieczne jest skrupulatne przestrzeganie niektórych zasad, aby usprawnić proces gojenia:
- od pierwszych godzin po powrocie do domu z gabinetu tatuatora należy w czasie przez niego wskazanym delikatnie usunąć opatrunek, który chroni tatuaż i czystymi rękami przystąpić do delikatnego mycia wytatuowanego miejsca delikatnym mydłem i ciepłą wodą (chyba, że zostanie założony specjalny opatrunek, przeznaczony do dłuższego pozostawienia na skórze);
- następnie należy osuszyć tatuaż delikatną ściereczką lub miękkim, czystym ręcznikiem;
- ważne jest, aby nałożyć na wytatuowaną skórę warstwę produktu, który będzie sprzyjać jej regeneracji;
- jeśli nie ma możliwości, aby tatuaż pozostawał odsłonięty i trzeba nosić na nim odzież lub buty, można go przykryć przezroczystą folią spożywczą (lub spacjalny przenaczony do tego opatrunek), upewniwszy się, że miejsce z tatuażem zostało odpowiednio zdezynfekowane;
- cały proces należy powtarzać co kilka godzin przez pierwszych kilka dni, ale po upływie tego czasu również zaleca się dbać o czystość i dezynfekcję.
W międzyczasie tatuaż musi oczyścić się z nadmiaru koloru. Jeśli tatuator nie popełnił błędów i poprawnie wykonał wzór, ten proces nie powinien wpływać na rozmazanie tatuażu czy pojawienie się niewyraźnych konturów. Z tego powodu pojawiają się kolorowe strupki, które odpadają samoistnie i częściowo składają się z użytych pigmentów.
W miarę postępu gojenia występują również fizjologiczne bliznowacenie, którym może towarzyszyć swędzenie, łagodne podrażnienie lub umiarkowane zaczerwienienie okolicy tatuażu. Jest to również całkowicie normalny proces i jest to znak, że wszystko idzie dobrze.
Dlaczego ważne jest, aby nie usuwać strupów?
Strupki czasami swędzą, mają nieestetyczny wygląd i mogą nawet wywoływać u niektórych uczucie dyskomfortu; z tego powodu instynktowne usuwanie ich paznokciami nie jest niczym niezwykłym.
Strupki, które tworzą się na tatuażu, szczególnie w pierwszej fazie, są potrzebne dla prawidłowego utrwalenia koloru. Jak już powiedzieliśmy, konieczne jest, aby nadmiar pigmentu, który nie przeniknął do wewnętrznych warstw skóry, wydostał się na powierzchnię i został usunięty.
Na etapie pojawiania się strupów tatuaż może wydawać się bardziej matowy i mieć mniej wyraźne kontury. W rzeczywistości jest to tylko jeden z etapów gojenia, przez który przechodzą wszystkie tatuaże i który może trwać od kilku dni do 2 tygodni po wykonaniu.
Podsumowując, z tych wszystkich powodów nie zaleca się usuwania strupków, ponieważ nie prowadzi to do żadnych korzystnych rezultatów, a ponadto może spowolnić proces gojenia lub spowodować, że tatuaż źle wyjdzie.
Co robić ze strupami na tatuażu?
Dowiedzieliśmy się więc, czym są strupy na tatuażu, dlaczego powstają i mniej więcej w jakim okresie procesu gojenia mogą się pojawić. W tym momencie pozostaje tylko jedno pytanie: co zrobić z tworzeniem się strupów na tatuażach?
Po pierwsze, można by zapytać, jak im zapobiegać lub, lepiej, czy w ogóle próby zapobiegania im mają sens. Odpowiedź brzmi: nie. Nie można zapobiec tworzeniu się strupów na tatuażach, a przede wszystkim nie warto tego robić. Jeśli wytatuowane miejsce jest stale i prawidłowo pielęgnowane, strupy są tylko normalną częścią procesu gojenia i odgrywają w nim rolę.
Co jednak można zrobić? Jak już powiedzieliśmy, najważniejsze jest to, aby nie usuwać ich na siłę, używając na przykład paznokci lub poprzez pocieranie ściereczkami i ręcznikami. Należy również unikać uderzeń, pocierania i zbyt częstego kontaktu z powierzchnią tatuażu: może to powodować otarcia i zdrapywanie strupów.
Dlatego najlepiej jest pozostawić strupy tam, gdzie są: ułatwi to proces gojenia, który będzie przebiegał w najlepszy możliwy sposób. Dotyczy to również makijażu permanentnego.
Strupy na tatuażu: błędy, których należy unikać
Nie należy zapominać, że istnieje kilka błędów, których należy unikać podczas gojenia tatuażu: przede wszystkim ważne jest, aby zasięgnąć porady tatuatora. Profesjonalista z pewnością będzie w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości i udzielić najodpowiedniejszych rad. Istnieją jednak pewne ogólne zasady. Na przykład:
- nie usuwać folii lub zaleconego opatrunku zbyt wcześnie. Folię nałożoną przez tatuatora należy usunąć dopiero po kilku godzinach od wykonania tatuażu, najpóźniej następnego dnia rano (w przypadku zastosowania innej formy ochrony, jak second skin, również otrzymamy szczegółowy instruktaż co do czasu usunięcia przez tatuatora). W przeciwnym razie może to spowodować zakażenie rany;
- nie należy narażać tatuażu na kontakt z czynnikami drażniącymi. Chlor z basenu lub sól z morza mogą powodować problemy na wytatuowanym miejscu. To samo dotyczy silnych detergentów, środków czyszczących itp.;
- nie zakrywać cały czas tatuażu. Aby pomóc w procesie gojenia się, a tym samym w formowaniu i naturalnym odpadaniu strupów, ważne jest, aby tatuaż pozostawał odsłonięty. Folię lub opatrunek należy nakładać tylko wtedy, gdy konieczne jest zakrycie tatuażu ubraniami lub butami, aby uniknąć uszkodzenia wytatuowanych miejsc;
- nie należy zapominać o myciu i nawilżaniu wytatuowanego miejsca. Higiena jest podstawową częścią procesu gojenia się tatuażu; jeśli obszar nie zostanie oczyszczony z kurzu, brudu, zanieczyszczeń i bakterii, może dojść do infekcji lub stanu zapalnego, które będą wymagały interwencji lekarza;
- nie wystawiać tatuażu zbyt często na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promienie ultrafioletowe mogą zakłócać proces gojenia i prowadzić do pogorszenia koloru. Najlepiej zawsze używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym (np. Bepanthen Tattoo krem przeciwsłoneczny) i ograniczać opalanie się.
Konsultacja merytoryczna treści prof. dr hab.med Beata Bergler-Czop.