Skóra sucha, popękana i szorstka 

Skóra staje się sucha i szorstka na skutek utraty wilgoci i tłuszczu (lipidów). Wiązania między komórkami skóry nie są już tak mocne, co może powodować powstawanie na skórze pękających, suchych i szorstkich obszarów. Szczególnie często dotyczy to okolic dłoni, łokci, kolan, pięt i twarzy. 

Określone obszary, pozostając bez ochrony, są zwykle narażone na wpływy środowiska i na codzienny stres związany ze zmianami pogody, np. zimnem lub suchym i ciepłym powietrzem. 

Różne obszary skóry, odmienne przyczyny 

Potencjalne czynniki sprawiające, że skóra staje się sucha, szorstka i popękana, w zależności od części ciała:

– Na twarzy lub skórze głowy: Niewłaściwie dobrane kosmetyki i nieodpowiednia pielęgnacja. Silnie odtłuszczające i podrażniające płyny i kremy do mycia powodują szybkie przesuszanie skóry, a zwłaszcza jej cienkich warstw. 

– Dolegliwości skórne występujące zimą (często na twarzy, szyi i dłoniach): Panujące zimą niskie temperatury hamują metabolizm skóry, a w konsekwencji gruczoły łojowe produkują mniej sebum, co czyni skórę bardziej wrażliwą. Ponadto obecne w pomieszczeniach suche i ciepłe powietrze pochłania wilgoć ze skóry. 

– Sucha i popękana skóra dłoni: wpływ środowiska zewnętrznego np. podczas pracy w ogrodzie lub kontaktu ze środkami czystości, które pozbawiają skórę nawilżenia. 

– Skóra, która staje się sucha i szorstka na skutek zachodzenia procesów starzenia: Wraz z wiekiem maleje dostarczanie lipidów do skóry. 

– Zaburzenia hormonalne i choroby metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy lub cukrzyca, mogą powodować wysuszanie skóry, które w tym wypadku jest wynikiem choroby. Obszarami skóry, które są na to często narażone, są łokcie i kolana. 

Ukojenie dla suchych, popękanych i szorstkich obszarów skóry 

Oprócz ustalenia przyczyny powodującej zachwianie równowagi w skórze istotne jest bardzo rozważne podejście do pielęgnacji. Zdolność skóry do zatrzymywania wilgoci i lipidów (sebum) można wesprzeć poprzez regularne stosowanie produktów do pielęgnacji skóry zawierających cenne składniki lipidowe oraz nawilżające, takie jak dekspantenol. Na poddane szczególnie ciężkim warunkom, popękane i suche obszary skóry można nanosić maść lipidową zawierającą dekspantenol. Składnik czynny, dekspantenol, wspomaga regenerację skóry od wewnątrz, stymulując tworzenie się nowych komórek skóry i jednocześnie ją nawilżając.

Sucha i popękana skóra — kiedy niezbędna będzie wizyta u lekarza 

Jeśli poprawa nie następuje pomimo pielęgnacji maścią lipidową wspomagającą regenerację, ważne jest ustalenie głębszych przyczyn problemu. Zasięgnij porady farmaceuty lub skontaktuj się ze specjalistą szczególnie wtedy gdy, dolegliwościom związanym z suchością skóry towarzyszą uporczywe objawy, takie jak ból, zakażenia, ogólne złe samopoczucie, niewyjaśnione zmiany masy ciała, zmiany na paznokciach, wypadanie włosów i/lub wewnętrzne pobudzenie lub niepokój. Tym sposobem otrzymasz odpowiednie zalecenia dotyczące leczenia, dzięki czemu wkrótce znów poczujesz się naprawdę komfortowo w swojej skórze. 

CH-20230928-71