Skóra atopowa i wrażliwa - jak wykonać makijaż odpowiedni dla Twojej skóry?

Do niedawna atopowe zapalenie skóry wykluczało używanie kosmetyków kolorowych. Dziś producenci dbają o potrzeby także kobiet o bardzo wrażliwej skórze, w tym tych z AZS. Jakich kosmetyków używać, a o których na pewno zapomnieć? Oto główne zasady bezpiecznego makijażu dla kobiet z AZS.

 

Atopowe zapalenie skóry to choroba na całe życie. Z badań wynika, że nieco częściej dotyka dziewczynki1 i choć z czasem jej objawy się wyciszają i stają się mniej dokuczliwe, to kluczowa pozostaje odpowiednia pielęgnacja i właściwe natłuszczenie skóry.

 

Atopik w świecie selfie

Każdy chce ładnie wyglądać, co jest szczególnie ważne w czasach, gdy triumfy święcą portale społecznościowe i selfie. Trudno nie ulec kultowi pięknego wyglądu, zwłaszcza, gdy wszechobecne reklamy bombardują nas wyretuszowanymi zdjęciami modelek o idealnej skórze i nieskazitelnym makijażu. A i firmy kosmetyczne przekonują o wysokiej jakości i dobroczynnym działaniu kosmetyków nowej generacji.

Jak pogodzić konieczność odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej z chęcią poprawy urody, a czasami koniecznością skorygowania jej mankamentów, w przypadku atopików nierzadko zatuszowania powstałych zmian? Kobiety z AZS nie muszą całkowicie rezygnować z makijażu, powinien on jednak być wykonany w wersji minimalistycznej i koniecznie poprzedzony odpowiednią pielęgnacją.

 

Odpowiednia pielęgnacja

AZS powoduje uszkodzenie lub całkowite zniszczenie płaszcza hydrolipidowego skóry, przez co traci ona szybko wodę i w efekcie jest wysuszona i łatwo ulega uszkodzeniom.2 Mimo wieloletnich badań, nie wynaleziono jeszcze lekarstwa, które skutecznie wyleczyłoby AZS.

Każda pielęgnacja skóry z tym problemem powinna przede wszystkim zacząć się od nawilżania i natłuszczania, najlepiej kosmetykami z zawartością substancji przywracających skórze naturalne bariery ochronne.

 

Bezpieczny makijaż

Makijaż skóry atopowej nie powinien być zbyt ciężki, żeby dodatkowo nie podrażniał skóry, ale także nie podkreślał zmian i niedoskonałości. Gruba warstwa fluidu zatuszuje krostki i rumień, ale będzie zwracała uwagę tworząc efekt maski, co w rezultacie podkreśli jeszcze problemy skórne.

Wszystkie kosmetyki powinny być przeznaczone do skóry wrażliwej. Czynnością konieczną w przypadku wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry atopowej jest dokładne przestudiowanie ulotki i składu kosmetyków.

 

Jaki makijaż dla atopowej skóry

Głównym problemem, który ma zniwelować makijaż jest rumień, krostki i przesuszenia. W zatuszowaniu rumienia przydatny będzie zielony korektor. Najczęstszym błędem, który popełniają kobiety z problemami skóry twarzy, są próby ukrycia ich pod grubą warstwą podkładu, co daje odwrotny rezultat – zwraca uwagę na teatralną maskę, jaką tworzy fluid. Zamiast tej metody warto użyć lekkiego podkładu i zmatowić twarz lekko omiatając ją pudrem mineralnym. Cerę stonować można również używając bronzera.

Przy AZS lepiej zrezygnować z różu w makijażu – podkreśli rumień i niedoskonałości, zamiast tych odcieni do konturowania twarzy warto użyć brązów, brzoskwiniowego lub zimnego różu.

Skutecznym sposobem na odwrócenie uwagi od problemów skórnych jest zastosowanie w makijażu akcentu na oczy - oczywiście z zachowaniem umiaru i dostosowaniem rodzaju makijażu do sytuacji. W ciągu dnia, do pracy wystarczą efektowne kreski, w makijażu wieczornym, np. efektowne smoky eye.

 

Z tego koniecznie zrezygnuj

Główna zasada bezpiecznego makijażu i pielęgnacji skóry z problemem AZS dotyczy jakości kosmetyków, nigdy nie kupuj kosmetyków bez atestów, nieprzeznaczonych do cery szczególnie wrażliwej.

Kobiety z AZS powinny zrezygnować z błyszczącego makijażu, perłowego różu, rozświetlaczy i brokatów, które podkreślą niedoskonałości cery. Podobnie zadziała ciepły róż, wydobywając rumień.

Niewskazane są mocno kryjące fluidy, które nadmiernie obciążając skórę, mogą pogłębić problemy.

 

BIBLIOGRAFIA

1 Atopic dermatitis in adolescence, Dermatol Raports, January 2012, US National Library of Medicine National Institutes of Health

2 lek. med. Lidia Ruszkowska, „Atopowe zapalenie skóry”