Jak dbać o tatuaż
Tatuaż ma bardzo starą historię, która przetrwała do czasów współczesnych, stając się prawdziwą modą i językiem wyrażania siebie i swoich idei wśród różnych grup wiekowych i warstw społecznych.
Wzrost tej praktyki w ostatnich dziesięcioleciach wiąże się także z większą uwagą i troską o tatuaż oraz obszar skóry, na którym jest umieszczony, dla uzyskania najlepszego efektu.
Jak dbać o tatuaż
Dbanie o tatuaż wymaga szczególnej uwagi i praktyki.
Sam tatuator m.im. owija wytatuowaną skórę przezroczystą folią ochronną lub pokrywa specjalnym opatrunkiem dzięki czemu wzór jest chroniony i nie grozi mu wpływ czynników zewnętrznych.
Opatrunek ochronny należy utrzymywać przez kolejne godziny zgodnie z zaleceniem tatuarzysty i usunąć tylko raz w domu lub w czystym miejscu, w którym tatuaż można dokładnie umyć po raz pierwszy letnią wodą i łagodnym, delikatnym dla skóry mydłem.
Oczyszczanie tatuażu jest niezwykle istotne, zwłaszcza w początkowym okresie. Proces ten powinien być przeprowadzany kilka razy dziennie (zazwyczaj 3 razy), a po każdym zabiegu należy delikatnie osuszać skórę za pomocą ręcznika papierowego lub czystego ręcznika z materiału, po czym zastosować produkt łagodzący i nawilżający. Należy pozwolić skórze oddychać, zakrywając tatuaż jedynie czystą bawełnianą odzieżą.
Tatuaż musi zawsze pozostawać nawilżony, ale nigdy mokry, aby wspomagać naturalny proces gojenia.
W początkowym okresie należy zwracać uwagę na wszystkie czynniki, które mogą negatywnie wpływać na dobry efekt końcowy tatuażu oraz odpowiednio nawilżać skórę. W pierwszym tygodniu zaleca się, aby nie zanurzać tatuażu, brać prysznic zamiast kąpieli, unikać basenu, a zwłaszcza morza, piasku i słońca.
Należy również uważać, aby nie uderzać i nie ocierać wytatuowanego miejsca oraz unikać siłowni, sauny, sportów wodnych i jakiejkolwiek aktywności, która powoduje nadmierne pocenie się w okolicy wykonania tatuażu, aby zapobiec zapaleniu skóry i utracie koloru.
Na koniec, ogólnie rzecz biorąc, aby zadbać o tatuaż, dobrą radą jest postępowanie zgodnie z instrukcjami profesjonalnych artystów tatuażu, którzy wiedzą, jak bezpiecznie leczyć świeżo wykonane tatuaże; dotyczy to zarówno pierwszych godzin po wykonaniu, jak i późniejszej codziennej rutyny higienicznej.
Jak długo regeneruje się wytatuowana skóra
Po wykonaniu tatuażu skóra staje się gładka i pozbawiona kolorowych strupków zwykle w ciągu około 10 do 20 dni, w zależności od rodzaju skóry i cech indywidualnych organizmu.
To normalne, że tatuowany obszar w pierwszych dniach jest zaczerwieniony, ciepły i generuje ból, szczególnie w najbardziej wrażliwych miejscach ciała oraz uwalnia się z niego kolor. Ważne jest, aby monitorować cały proces i skontaktować się z lekarzem w przypadku utrzymującego się zaczerwienienia lub krwawienia i obrzęku.
Dbanie o tatuaż oznacza przestrzeganie porad tatuatora, a przede wszystkim wybór i stosowanie produktów pielęgnacyjnych. Maść Bepanthen Tattoo do pielęgnacji tatuażu oprócz nawilżania i ochrony tatuażu, dzięki obecności pantenolu tworzy naturalną i oddychającą warstwę ochronną, która zapewnia niezbędną wilgotność, pomagając skórze regenerować się od wewnątrz i stabilizować jej funkcję jako naturalnej bariery ochronnej.
Jak dbać o tatuaż w miarę upływu czasu
Aby utrzymać tatuaż w dobrym stanie i w czystości, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych reakcji, takich jak świąd, tworzenie się strupów lub małych miejscowych ran, zaleca się kontynuowanie odpowiedniej higieny tatuażu, by usuwać nadmiar potu, kurzu i łoju. Dobrze jest użyć neutralnego mydła antybakteryjnego i myć, delikatnie pocierając palcami.
Aby utrzymać oryginalny wygląd tatuażu przez długi czas i zachować jego piękno, bardzo ważne jest, aby wytatuowany obszar był nawilżony, miękki i zdrowy. Pomoże w tym dalsze stosowanie intensywnej kuracji maścią Bepanthen Tattoo do pielęgnacji tatuażu.
Niezwykle istotna jest również ochrona tatuażu przed promieniami słonecznymi i solarium za pomocą kremów z wysokim filtrem ochronnym (SPF50+) np. Bepanthen Tattoo krem przeciwsłoneczny, aby zapobiec wyblaknięciu wzoru i kolorów wraz z upływem lat.
Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuniknionym, ale przestrzeganie tych zaleceń, regularna aktywność fizyczna oraz utrzymanie zdrowego i wysportowanego ciała może zminimalizować osłabienie tkanek i samego tatuażu.
Konsultacja merytoryczna treści prof. dr hab.med Beata Bergler-Czop.