Wysypka u niemowląt: przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia  

Uśmiechnięta matka o jasnych włosach trzymająca dziecko ubrane na niebiesko.

Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa, a ich system immunologiczny cały czas się rozwija. Dlatego od czasu do czasu na delikatnej skórze dziecka można zaobserwować wysypkę.   

Istnieje kilka rodzajów wysypki, które wpływają na różne części ciała dziecka. Większość z nich udaje się zazwyczaj łatwo wyleczyć. Wysypki mogą powodować u niemowląt poczucie dyskomfortu, ale generalnie nie są alarmujące [1.1]. Rzadko kiedy stanowią stan zagrożenia. Jednak czasami wysypki u niemowląt mogą zwiastować poważniejsze dolegliwości.  

Mimo że nie da się całkowicie zapobiec powstawaniu wysypki, można zrobić coś, co może zmniejszyć ryzyko występowania niektórych z nich, a także sprawić, że gdy już do niej dojdzie, dyskomfort dziecka będzie mniejszy. 

Ujęcie niemowlęcia patrzącego ze zdziwieniem poza kadr.

Wysypka u niemowląt: co to takiego? 

Wysypka u niemowląt to wybrzuszenie lub podrażnienie skóry, które sprawia, że skóra dziecka staje się zaczerwieniona, nierówna, grudkowata lub łuszcząca. Wysypka może czasami prowadzić do swędzenia. Może jej także towarzyszyć gorączka. Wysypka u niemowląt może być także oznaką reakcji alergicznej.  

Jest wiele przyczyn powstawania wysypki u niemowląt. Czasami pojawia się bez jakichkolwiek objawów towarzyszących. Kiedy indziej powodem wysypki u niemowlęcia może być zmiana mydła na nowe lub zetknięcie z jakąś nową substancją. W pozostałych przypadkach może okazać się konieczna konsultacja z lekarzem, aby ustalić, co mogło wywołać wysypkę.  

Wysypka u niemowląt: główne przyczyny   

Częste przyczyny wysypki u niemowląt to między innymi [2.1] 

  • Wysypka pieluszkowa – częste podrażnienie skóry u niemowląt, powstające w wyniku długiego narażenia na wilgoć oraz kontaktu z moczem i kałem w obszarze pieluszki. Jednym z jej rodzajów jest grzybicza wysypka pieluszkowa, której przyczyną są drożdżaki Candida, powodujące również infekcje grzybicze jamy ustnej. Ta wysypka różni się w znacznym stopniu od typowych wysypek pieluszkowych. Charakteryzuje się znacznym zaczerwienieniem oraz małymi czerwonymi krostkami przy krawędziach, wymagającymi leczenia. 
  • Potówka jest wynikiem zablokowanych porów, które powodują blokowanie ciepła pod skórą, w związku z czym dochodzi do powstawania czerwonych krostek lub pęcherzy. Choć częściej występuje u małych dzieci, może pojawić się niezależnie od wieku, szczególnie w warunkach, w których jest gorąco i wilgotno. 
  • Rumień toksyczny to kolejny rodzaj wysypki u niemowląt. Charakteryzuje się czerwonymi plamami z białą krostką pośrodku. Problem dotyczy nawet połowy wszystkich noworodków i zazwyczaj pojawia się w ciągu pierwszych pięciu dni życia. Ustępuje w ciągu jednego lub dwóch tygodni i nie stanowi większego powodu do niepokoju. 
  • Narażenie na hormony matki może powodować trądzik niemowlęcy objawiający się czerwonymi krostkami, czasami z białym środkiem, szczególnie na twarzy noworodka. Zazwyczaj pojawia się w ciągu pierwszych dwóch do czterech tygodni życia. Może utrzymywać się przez kilka miesięcy. 
  • Łojotokowe zapalenie skóry, powszechnie nazywane ciemieniuchą, powoduje powstawanie tłustych, łuszczących się miejsc na skórze głowy niemowlęcia w ciągu pierwszych trzech miesięcy jego życia. Często przechodzi samoistnie, choć czasem wymaga interwencji medycznej. 
  • Egzema, przewlekła choroba skóry objawiająca się suchymi, łuszczącymi się, zaczerwienionymi lub pociemniałymi, swędzącymi placami. Egzema, która trwa zbyt długo, może prowadzić do zgrubienia skóry. Jest ona często związana z astmą i alergiami. Może też występować niezależnie od tych schorzeń i mieć podłoże genetyczne. 
  • Pokrzywka to przemijające czerwone zmiany skórne o różnymi kształcie i rozmiarze, które zdają się wędrować po całym ciele. Ich przyczynę często trudno jest określić. Pokrzywka może utrzymywać się przez kilka tygodni. 

Rodzaje wysypki u niemowląt   

Istnieje kilka rodzajów wysypki niemowlęcej. Niektóre z najczęściej występujących to [3.1]:   

  • Zapalenie skóry obejmuje szereg schorzeń charakteryzujących się stanami zapalnymi skóry objawiającymi się czerwoną wysypką, swędzeniem i suchą skórą u dzieci w różnym wieku. Ta kategoria obejmuje wysypkę pieluszkową, ciemieniuchę, egzemę i kontaktowe zapalenie skóry, z których każde ma inne przyczyny i inne metody leczenia. 
  • Pieluszkowe zapalenie skóry: Jest powszechnie nazywane wysypką pieluszkową i często występuje u niemowląt. Powstaje w wyniku podrażnień spowodowanych kontaktem z wilgocią.
  • Niemowlęce łojotokowe zapalenie skóry (ciemieniucha): Charakteryzuje się żółtymi łuskowatymi placami otoczonymi czerwoną wysypką na skórze głowy niemowlęcia. Wynika z nadmiernego wydzielania łoju. 
  • Atopowe zapalenie skóry (egzema): To schorzenie powoduje swędzenie, zaczerwienienie, podrażnienie i suchość skóry, wynikające ze zmian w barierze skóry. Leczenie skupia się na kontroli objawów, unikaniu czynników wywołujących zmiany skórne oraz utrzymywaniu zdrowia skóry poprzez kąpiele w ciepłej wodzie i regularne nawilżanie skóry, szczególnie po kąpieli. Egzema może mieć także związek z odpowiedzią układu immunologicznego dziecka na niektóre substancje drażniące występujące w środowisku, na przykład pyłki [4.1].   
  • Kontaktowe zapalenie skóry: Ta postać zapalenia skóry pojawia się w wyniku kontaktu dzieci z alergenami (np. trującym bluszczem, niektórymi lekami) lub czynnikami drażniącymi (np. perfumami, mydłem, środkami czyszczącymi). Objawia się swędzącą i niekiedy bolesną wysypką skórną. Metody leczenia obejmują używanie środków nawilżających, kremów zapobiegających swędzeniu oraz, w niektórych przypadkach, sterydów do stosowania miejscowego lub doustnego. 

Wysypka u niemowląt: leczenie

Optymalne metody leczenia wysypki u niemowląt są zależne od rozpoznania jej etiologii. 

Przykład: 

Egzema: Należy zgłosić się do lekarza, który przepisze maść na receptę lub kremy dostępne bez recepty. Aby wspomóc leczenie egzemy lub zapobiec jej nawrotom, należy stosować delikatne, nieperfumowane mydła i detergenty do prania  [4.1]. Ubierać dziecko w odzież wykonaną z miękkich i naturalnych tkanin.  

Kontaktowe zapalenie skóry: Leczenie obejmuje używanie środków nawilżających, kremów zapobiegających swędzeniu i sterydów do stosowania miejscowego pod nadzorem lekarza. [3.2] 

Wysypka pieluszkowa: W celu leczenia wysypki pieluszkowej lub jej zapobiegania zaleca się utrzymywanie czystości i suchości w obszarze pieluszki poprzez regularne jej zmienianie. Podczas zmian pieluszki korzystne będzie pozostawienie skóry bez pieluszki na krótki czas.

Ciemieniucha: to schorzenie można leczyć w domu, stosując łagodny szampon dla niemowląt. Skuteczne może być też delikatne ścieranie złuszczonej skóry, pod warunkiem, że nie będzie to powodowało dyskomfortu dziecka. [3.4] 

Wnioski 

Wrażliwa skóra niemowląt, w połączeniu z ich dopiero rozwijającymi się układem immunologicznym, sprawia, że małe dzieci są podatne na różne rodzaje wysypek. Choć większość wysypek na delikatnej skórze niemowląt jest możliwa do wyleczenia i nie stanowi powodu do niepokoju, czasami mogą być one oznaką poważniejszych problemów. Nie da się całkowicie zapobiec występowaniu wysypek, ale istnieją skuteczne metody ograniczania ryzyka ich występowania i łagodzenia dyskomfortu, gdy już się pojawią. 

Każdy rodzaj wysypki, niezależnie od tego, czy jest to pieluszkowe zapalenie skóry, ciemieniucha, egzema czy kontaktowe zapalenie skóry, ma konkretne przyczyny i wymaga odpowiednio dostosowanego leczenia. Kluczem do leczenia tych schorzeń jest identyfikacja ich przyczyn i wdrożenie odpowiednich metod pielęgnacji. Konieczne jest na przykład utrzymywanie suchości w obszarze pieluszki, używanie łagodnego szamponu dla niemowląt w przypadku ciemieniuchy lub stosowanie środków nawilżających i odpowiednich leków w przypadku egzemy i kontaktowego zapalenia skóry. Choć wysypki u niemowląt występują dość często, świadoma pielęgnacja i leczenie mogą skutecznie pomóc w leczeniu tych schorzeń, zapewniając dzieciom komfort i zdrowie. 

 

 

  1. Rashes in babies and children. (2018), nhs.uk/conditions/rashes-babies-and-children/ 1, 2 
  2. Rash (child under 2 years) [Mount Sinai], https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/rash-child-under-2-years1 
  3. Skin Conditions in children [Cleveland Clinic], https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/6951-skin-conditions-in-children1, 2, 3 
  4. https://nationaleczema.org/eczema/children/1 

 

CH-20240618-49