Masaż niemowląt – magiczna moc dotyku matki
Każdy z nas potrzebuje miłości, wyrażaną poprzez formę dotyku. Kojącym dotykiem jest masaż. Już w czasie ciąży dotykamy, głaszczmy swój brzuch, chcemy poczuć dziecko i liczymy, że ono poczuje nas. Często zdarza się, że inni chcą dotknąć brzucha ciężarnej i poczuć kopnięcia płodu. Jest to miłe i niepowtarzalne uczucie. To dotyk i jego moc sprawia, że czujemy się lepiej. Całą ciąże dziecko jest bujane, kołysane i jest to dla niego przyjemne, dlatego ten sam łagodny, kojący dotyk w formie masażu jest dla dziecka po urodzeniu jak również mamy miłym doznaniem.
Masaże mogą mieć różne formy. Masaże kojące, rozluźniające, antykolkowe, Shantala. Masaż pomaga zmniejszyć podwyższone stężenie bilirubiny, działa kojąco, uspokajająco i relaksująco na matkę i dziecko. Masaże kojąco-rozluźniające wpływają na relacje matki z dzieckiem, pozwala regulować rytm dnia. Marka Bepanthen posiada pielęgnujący krem Bepanthen SensiControl dla całej rodziny, który nałożony podczas masażu pomoże zadbać o nawilżenie. Nie możemy zapomnieć o roli i funkcji ojca, który również może wykonać relaksujący lub antykolkowy masaż. Odciążyć zmęczoną mamę, kiedy dziecko cierpi z powodu kolki.
Masaż antykolkowy należy stosować 2 razy dziennie przez 2 tygodnie o dowolnej porze dnia z wyjątkiem dzieci, którym nie odpadła pępowina. Masaż wykonujemy w pozycji leżącej na plecach, zakreślamy półokrąg zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Podczas masażu nie odrywaj rąk od skóry, powtórz 6 razy. Ugnij maluszkowi nóżki w kolanach, przyciśnij je lekko do brzuszka i przez 6 sekund przytrzymaj je w tej pozycji. Potem powoli je rozprostuj. Zbyt silne ruchy albo mocny docisk może wywołać dyskomfort. Kolka niemowlęca może wystąpić w 1 miesiącu życia i zaburzyć rytm dnia, płacz może pojawić się popołudniu i wieczorem. Pamiętajmy, że masaż nie wyeliminuje kolki, jeśli dziecko ma np. alergie na krowie mleko. Jeśli ma problemy z gazami, których przyczyną może być połykanie dużej ilości powietrza podczas karmienia, które gromadzi się w jelitach w postaci bąbelków, masaż pomoże rozluźnić i rozkurczyć jelita i uwolnić zalegające powietrze.
Masaż Shantala, który wywodzi się z Indii ma swoje zastosowanie w codziennej pielęgnacji noworodków, jak i starszych dzieci. Jest to masaż rytmiczny, pełen czułości, tworzy więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem głownie opiera się na technice głaskania. Polega na bardzo delikatnych i powolnych ruchach w stałym rytmie. Ważne, aby nie odrywać dłoni od ciała dziecka. Należy pamiętać, aby masaż wykonywany był przed posiłkiem lub co najmniej 2 godziny po posiłku. Może być przeprowadzany dwukrotnie w ciągu dnia. Ważna jest też temperatura pomieszczenia, aby dziecko nie zmarzło. Masażu Shantala można nauczyć się na zajęciach w szkole rodzenia, gdzie doświadczone położne, masażyści nauczą prawidłowej techniki. Taki rodzaj masażu może wykonać każdy rodzic u zdrowego dziecka. To prosta sztuka, która wpływa korzystnie na rozwój dziecka.
Masaż i ciepły dotyk rąk rodziców działa na mięśnie, skórę i układ krążenia jednocześnie oddziałuje na układ nerwowy. Likwidując napięcie mięśni, przywracając prawidłowy rytm serca oraz ciśnienie krwi. Uspokaja, wycisza dziecko doskonale buduje więź matki z dzieckiem. Należy czerpać przyjemność z tego kontaktu. To Wasze wspólne, ważne i niepowtarzalne chwile.
Autor: Marta Siemińska położna środowiskowo-rodzinna
Marta Siemińska - z zawodem położnej związana jestem od 23 lat. Przez wiele lat miałam możliwość zgłębiana swojej wiedzy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Uważam, że praca położnej to pasja, powołanie zaangażowanie i oddanie cząstki siebie dla innych.
Obecnie pracuje w poradni położniczo-ginekologicznej, również jako położna środowiskowo-rodzinna. Obejmuje opieką pacjentki w ciąży oraz mamy po porodzie i noworodki. Zajmuje się również profilaktyką raka szyjki macicy oraz pobieram badania cytologiczne.