Opieka po porodzie i opieka przedporodowa - jak wygląda wsparcie od położnej?

 

Uśmiechnięta matka o jasnych włosach trzymająca dziecko ubrane na niebiesko.

Spokojny start czyli wsparcie od położnej - opieka przedporodowa, po porodzie, wsparcie eksperta

Położna to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Do głównych zadań położnej należy troska i opieka nad kobietą w każdym etapie jej życia. Praca położnej jest bardzo zróżnicowania i wygląda inaczej w zależności od miejsca jej wykonywania. Sprawuje opiekę nad kobietami w okresie ciąży, porodu i połogu, a także nad noworodkami. Poza tym wspiera kobiety również w okresie menopauzy, prowadzi profilaktykę chorób ginekologicznych, pobiera cytologie. Kompetencje zawodowe pozwalają jej na dużo więcej niż kiedyś. Jej rola nie ogranicza się tylko do odbierania porodów. Położna może prowadzić ciąże fizjologiczną u zdrowej kobiety.

Ciąża to czas, w którym przyszłe mamy najczęściej poznają swoje położne. Dzieje się tak na pierwszych wizytach po rozpoznaniu ciąży. Pacjentka zgłasza się do lekarza na potwierdzenie ciąży.  W dalszym etapie staramy się dowiedzieć, czy pacjenta ma już wybraną położną. Każda kobieta ma prawo do wyboru położnej środowiskowo-rodzinnej, szczególnie ciężarne potrzebują wsparcia w czasie ciąży. Przez całe 9 miesięcy mają okazję poznać się ze swoją położną, przygotować się do porodu. Jest to tzw. opieka przedporodowa. Może być w formie edukacji indywidulanej, zbiorowej oraz poprzez zajęcia w szkole rodzenia. Od 21-31 tygodnia ciąży można czynnie uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, które mogą odbywać się raz w tygodniu. Od 32 tygodnia dwa razy w tygodniu. Częstotliwość spotkań zależy od pacjentki i jej potrzeb. Aby móc skorzystać z edukacji trzeba przed 21 tygodniem ciąży złożyć deklaracje wyboru położnej, w placówce która ma podpisaną umowę NFZ. Istnieją również prywatne placówki i usługi położnych. Duża role odgrywa praca położnej w środowisku, a następnie wizyty patronażowe w domu pacjentki po przyjściu na świat noworodka. 

Niemowlę o ciemnych włosach i oczach wygląda spod ręcznika.

Rolą położnej nie jest tylko zapewnienie profesjonalnej opieki w okresie okołoporodowym, ale też wsparcia w trudnych chwilach związanych z oczekiwaniem na dziecko jak i po porodzie. Położna wspiera swoją pacjentkę, uczy, pomaga, pociesza. Zależy jej na tym, aby pacjentka czuła się przy niej dobrze i bezpiecznie. Każda kobieta jest inna i potrzebuje indywidualnego podejścia. Kobiety najbardziej potrzebują wsparcia w pierwszych tygodniach po porodzie. Niewątpliwym źródłem wiedzy i cennych rad może okazać się położna. Dla wielu kobiet jest ona gwarancją bezpieczeństwa, najlepszym źródłem informacji związanych ze zdrowiem i pielęgnacją.

W czasie spotkań między ciężarną a położną nawiązuję się więź. Należy pamiętać, że położne mają wykształcenie medyczne i doświadczenie. Słuchajmy swojego ciała i jego potrzeb. Dajmy sobie pomóc, nie wstydźmy prosić się o wsparcie osób najbliższych. Zawsze mamy prawo mieć swoje zdanie. Jako młoda mama możesz czegoś nie wiedzieć, mylić się, czuć się źle fizycznie jak i psychicznie. Możesz prosić o pomoc i wsparcie swojej położnej. 

Zbliżenie dłoni trzymających stópki uśmiechniętego niemowlęcia.

Często młode mamy mają również wsparcie w babciach, mamach lub teściowych. Na początku warto ustalić kilka zasad, które panują w naszym domu. Babcia czy mama powinna się dostosować. Być osobą wspierającą, a nie pouczającą. Młoda mama jest podatna na krytykę co może negatywie wpłynąć na stosunki rodzinne. Dlatego warto dbać o dobre relacje rodzinne, rozmawiać, szukać właściwego rozwiązania, gdyż może przyjść konieczność pozostawienia dziecka pod opieką członka rodziny. 

Babcia nie jest osobą obcą dla dziecka, jest to osoba, która kocha dziecko i dobrze się nim zaopiekuje. Jednak to my jesteśmy rodzicami i ustalamy zasady, rytmu dnia, karmienia, pielęgnacji itp. Niektóre tzw. cenne rady dla młodej mamy mogą być dla niej nie do przyjęcia, ponieważ ma inne wartości wychowawcze. Natomiast stare sprowadzone metody, które wykorzystało się przez wiele lat nadal są aktualne. Wiele z tych cennych rad, mimo poglądów można wykorzystać w życiu codziennym, gdyż nasze mamy i babcie mają duże doświadczenie życiowe.

Autor: Marta Siemińska położna środowiskowo-rodzinna

Marta Siemińska położna środowiskowo-rodzinna

Marta Siemińska - z zawodem położnej związana jestem od 23 lat. Przez wiele lat miałam możliwość zgłębiana swojej wiedzy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Uważam, że praca położnej to pasja, powołanie zaangażowanie i oddanie cząstki siebie dla innych.

Obecnie pracuje w poradni położniczo-ginekologicznej, również jako położna środowiskowo-rodzinna. Obejmuje opieką pacjentki w ciąży oraz mamy po porodzie i noworodki. Zajmuje się również profilaktyką raka szyjki macicy oraz pobieram badania cytologiczne.