Jak dbać o kikut pępowinowy?
Konsultacja medyczna: Prof. dr hab. Maria K. Borszewska-Kornacka
Kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu Klinicznym im. Ks. A. Mazowieckiej
Zanim zajmiesz się pielęgnacją pępowiny swojego maleństwa, sprawdź, czy postępujesz według aktualnych zaleceń WHO (World Health Organization) * oraz PTN (Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego), które zmieniły się w 2010 roku. W wyniku zalecanej suchej pielęgnacji pępka Twojego maluszka około drugiego tygodnia życia dziecka (najczęściej między siódmym a dziesiątym dniem życia) dochodzi do odpadnięcia kikuta pępowinowego.
*WHO – Care of umbilical cord – pobrano 23.03.11
Przed przystąpieniem do pielęgnacji kikuta pępowinowego dokładnie umyj ręce wodą z mydłem. Kikut pępowinowy u zdrowych, donoszonych noworodków dokładnie przemyj wodą z mydłem. Następnie tę samą czynność wykonaj w całej okolicy wokół pępka. Po umyciu pępek dokładnie osusz gazikiem. Prawidłowa pielęgnacja przyspieszy gojenie i nie dopuści do rozwoju stanu zapalnego.
W miejsca, gdzie nie uda dostać się gazikiem, do mycia pępka możesz użyć patyczka higienicznego. Umożliwi to dokładniejszą pielęgnację.
Podczas toalety kikut pępowinowy może się odchylać. Nie bój się nim poruszać czy lekko go odciągać – łatwiej będzie Ci wymyć wszystkie miejsca wokół niego. Twojemu dziecku na pewno nie sprawi to bólu. Nie próbuj jednak sama go odrywać, lecz poczekaj, aż sam odpadnie.
Po dokładnym osuszeniu pępka załóż maluszkowi czystą pieluszkę, do czasu utrzymania kikuta, najlepiej ze specjalnym wycięciem na pępek. Jeżeli zakładasz zwykłą pieluszkę, załóż ją tak, aby nie przykrywała pępka. Jeżeli w trakcie pielęgnacji zauważysz obrzęk, zaczerwienienie o średnicy większej niż 5 mm, nieprzyjemny zapach lub ropną wydzielinę, skontaktuj się z lekarzem.