Atopowe zapalenie skóry - czym myć skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry (AZS, atopic dermatitis) jest schorzeniem o przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Jednym z objawów klinicznych jest uporczywy świąd oraz zapalne zmiany skórne o charakterze wyprysku1.

Leczenie AZS, ze względu na przewlekły charakter i wieloczynnikową patogenezę, jest niezwykle trudne. Polega głównie na stosowaniu środków przeciwzapalnych i wzmacniających uszkodzoną, naturalną warstwę ochronną skóry. W terapii AZS niezwykle ważna jest także profilaktyka. Dobór terapii zależy przede wszystkim od wieku chorego oraz stopnia nasilenia zmian chorobowych2.

Większość działań terapeutycznych skupia się na podejściu czysto medycznym, głównie poprzez stosowanie specjalistycznych leków. Nie jest to jednak wystarczające dla złagodzenia objawów, które bywają często uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia3.

U osób dotkniętych AZS niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny i dobór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Sprawa częstości kąpieli wymaga indywidualnego podejścia. Dobrze jest dodać do wody odrobinę oliwy z oliwek tłoczonej na zimno. Należy wystrzegać się żeli pod prysznic, płynów do kąpieli i mydeł alkalicznych, ponieważ wysuszają skórę i przyczyniają się do pogłębienia dolegliwości4.

Wiele osób ucieka się do naturalnych metod leczenia AZS. Objawy może złagodzić kąpiel w krochmalu lub kisielu z siemienia lnianego. Najczęstszym błędem jest smarowanie chorych miejsc specyfikami z dodatkiem kitu pszczelego - może się to skończyć bardzo bolesnymi ranami oraz wizytą w szpitalu. Chorzy na AZS nie powinni też stosować żadnych leków ani płynów na spirytusie.

Jakich składników unikać w środkach pielęgnujących?

Udając się do drogerii czy apteki zwracajmy szczególną uwagę na skład produktów, czytając etykiety. Osoby cierpiące na AZS powinny wystrzegać się kosmetyków z poniższymi składnikami:

  • Diazolidynyl Urea, Imidazolidynyl Urea
  • Triethanolamine
  • Parabeny - Methylparabent, Buthylparabnen, Ethylparaben
  • Chloroisothiazolinone
  • PEG, PPG - Glikole polietylenowe, polipropylenowe
  • Sodium Laureth Sulfate (SLS)5

Osoby cierpiące na AZS powinny sięgać po kosmetyki o pH 5,5, które wspomagają odtworzenie kwaśnego lipidowego płaszcza skóry6.

Kobiety, które chorują na AZS, powinny zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyków kolorowych. Powinny sięgać po produkty delikatne, nawilżające. W celu zniwelowania rumienia, dobrze sprawdzi się zielony korektor, który zakryje przebarwienia.

Niezwykle istotna jest prawidłowa higiena twarzy i dokładne jej oczyszczanie. Najlepiej używać do tego kosmetyków bezzapachowych na bazie olejów mineralnych, przeznaczonych dla osób z AZS. Tylko takie prawidłowo natłuszczą skórę, wspomogą jej regenerację oraz zniwelują świąd.

Przy oczyszczaniu twarzy najlepiej stosować hipoalergiczne mleczka lub płyny micelarne zamiast wody. Po umyciu powinno się natychmiast wetrzeć w skórę krem bądź balsam nawilżający. Do pielęgnacji ciała dobrze jest stosować oliwki czy olejki. 

Kosmetyki do pielęgnacji cery atopowej zwykle mają w składzie olej z pszenicy, wiesiołka, pierwiosnka i słodkich migdałów, alantoinę, pantenol, witaminy oraz glicerynę. Należy stanowczo unikać preparatów posiadających sztuczne barwniki i substancje zapachowe.

Ważnym aspektem jest również woda, którą używamy do codziennego oczyszczania. Im bardziej twarda (z dużą zawartością soli metali), tym trudniej usunąć zanieczyszczenia. Dobrym sposobem będzie zamontowanie najprostszego filtra łazienkowego uzdatniającego wodę.

BIBLIOGRAFIA

1 Agata Woldan-Tambor, Jolanta B. Zawilska, Atopowe zapalenie skóry (AZS) – problem XXI wieku

2 Tamże

3 Barbara Bartoszek, Atopowe Zapalenie skóry (AZS) Jako Choroba Psychosomatyczna: Analiza Badań

4 Tamże

5 Izabela Modelska-Woźniak, Postępowanie profilaktyczno-lecznice w atopowym zapaleniu skóry

6 Postępowanie diagnostyczno-profilaktyczno-lecznicze w atopowym zapaleniu skóry. Konsensus grupy roboczej specjalistów krajowych ds. dermatologii i wenerologii oraz alergologii