Pielęgnacja skóry atopowej i wrażliwej

Liczba zachorowań na atopowe zapalenie skóry wzrasta tak szybko, że AZS uznaje się już za chorobę cywilizacyjną1. Skóra cierpiących na nią osób różni się budową od skóry osób zdrowych. Efekt? Brakuje jej składników odpowiedzialnych za nawilżanie, co prowadzi do tego, że staje się bardziej przepuszczalna. Wszelkie alergeny i detergenty z łatwością ją podrażniają. Jak dbać o tak wrażliwą skórę2?

 

Kosmetyki drogeryjne? Czytaj etykiety

Codzienna pielęgnacja skóry atopowej ma kluczowe znaczenie w procesie jej leczenia. Dlatego dobór kosmetyków i znajomość ich składów jest tak ważna. Zaleca się stosowanie środków do mycia niezawierających mydeł, które nie wysuszają i nie ściągają skóry. U osób z atopowym zapaleniem skóry to kosmetyki najczęściej powodują podrażnienia – należy zwracać uwagę, czy w swoim składzie nie mają substancji zapachowych, konserwantów, barwników, metali i lateksu3.

Osoby cierpiące na AZS skarżą się często na podrażnioną skórę w okolicach oczu. Jest ona szczególnie delikatna, dlatego warto zwracać uwagę czy preparaty mogą być stosowane na wrażliwe miejsca. Kierunek smarowania skóry również ma znaczenie. Kremy i maści należy wsmarowywać zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów, a nie pod włos. To utrudni rozwijanie infekcji4.

 

Dobór ubrań ma znaczenie

Chorzy na AZS powinni unikać obcisłych ubrań i bielizny nieprzepuszczających powietrza. Zaleca się kupowanie przewiewnej i bawełnianej odzieży5 i unikanie tych wełnianych, które silnie podrażniają skórę6. Należy też pamiętać o tym, że każdy nowo zakupiony element garderoby powinien zostać wyprany przed założeniem. Pozwoli to pozbyć się szkodzących substancji chemicznych dodawanych w trakcie produkcji odzieży. Aby uniknąć podrażnienia wywołanego przez detergenty należy korzystać z środków do prania w płynie i dokładnie, nawet kilkakrotnie, płukać ubrania7.

 

Aktywność fizyczna? Tak!

Z powodu atopowego zapalenia skóry nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Jednak pot może powodować zaostrzanie zmian, dlatego po treningu trzeba jak najszybciej umyć i nawilżyć skórę. Z tego względu najodpowiedniejszym sportem jest pływanie. Strój kąpielowy nie podrażnia skóry, nie ma również problemu z poceniem się. Jednak należy ograniczać kąpiel w chlorowanej wodzie, która wysusza skórę. Dużo lepsze są naturalne zbiorniki wodne, szczególnie ze słodką wodą8.

 

AZS i opalanie

Mimo że w leczeniu atopowego zapalenia skóry często zaleca się światłoterapię promieniami UVA i UVB, to jednak nadmierna ekspozycja na słońce może powodować zaognienie choroby. U niektórych pacjentów promieniowanie słoneczne przynosi poprawę. Jednak upał powoduję potliwość i jeszcze bardziej uwrażliwia skórę, dlatego zaleca się ograniczanie przebywania na słońcu i stosowanie ochronnych kremów do opalania z wysokim filtrem. Należy również pamiętać, że ich skład także jest istotny i wybór odpowiedniego kosmetyku najlepiej przedyskutować z lekarzem9.

 

Poskromić swędzenie

Świąd jest głównym objawem AZS i problemem, na który najczęściej skarżą się chorzy. Czasami trudno jest poskromić chęć podrapania się po zmianach skórnych, jednak to powoduje ich zaognienie. Sposobem, który szybko i doraźnie przynosi ulgę jest przyłożenie czegoś zimnego do swędzącej skóry10, a w lecie założenie mokrej koszulki na gołe ciało.

 

BIBLIOGRAFIA

1 Zespół Fundacji Alabaster, „Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Praktyczny przewodnik”, str.4
2 Tamże, s. 9
3 Tamże, s.11
4 Tamże, s.19
5 Prof. dr hab. med. Piotr Kuna, „Postępowanie lecznicze w atopowym zapaleniu skóry”, str. 4 - 5
6 Zespół Fundacji Alabaster, „Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Praktyczny przewodnik”, str.9
7 Prof. dr hab. med. Piotr Kuna, „Postępowanie lecznicze w atopowym zapaleniu skóry”, str. 4 - 5
8 Tamże, s. 4
9 Tamże
10 Zespół Fundacji Alabaster, „Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Praktyczny przewodnik”, str.10