Maść na świeży tatuaż: jak stosować i dlaczego jest ważna?

Po wykonaniu tatuażu może się zdarzyć, że instrukcje podane przez tatuatorów zostaną przeoczone. W rezultacie tatuaż może stracić kolor lub wyblaknąć, a skóra może zostać podrażniona i uszkodzona. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad higieny i pielęgnacji, aby wzór był dobrze zarysowany, a naskórek zdrowy i nawilżony.      

Wśród tych wskazań znajduje się zalecenie stosowania maści zaprojektowanej specjalnie do ochrony tatuażu. Stosowanie maści do tatuażu jest najbardziej odpowiednią metodą utrzymania nawilżenia, wspomagania regeneracji skóry i zachowania użytego koloru.      

Aby maść do tatuażu mogła działać odpowiednio, wymaga prawidłowej metody aplikacji, która pozwoli na wykorzystanie wszystkich jego zalet. 

Maść na świeży tatuaż: dlaczego warto jej używać?

Istnieje kilka powodów, dla których warto zadbać o tatuaż za pomocą specjalnie zaprojektowanej maści. Przede wszystkim dobra maść stosowana we właściwy sposób wspomaga proces regeneracji skóry.      

Tak naprawdę tatuaż jest dekoracją, która wnika w skórę za pomocą tuszu, pozostawia jednak blizny o precyzyjnym wzorze: po wykonaniu tatuażu skóra staje się znowu gładka i pozbawiona kolorowych strupów zwykle po około 10-20 dniach. Skóra wymaga specjalnego traktowania w procesie gojenia i po jego zakończeniu, aby wzór pozostał wyraźny. Specjalny produkt do tatuażu pomaga nawilżyć i chronić skórę oraz sprzyja utrwaleniu tuszu w skórze.      

Dodatkowo, podobnie jak w przypadku kolczyków lub innych form trwałych modyfikacji ciała, ze świeżo wykonanym tatuażem mogą wiązać się problemy z infekcjami spowodowanymi przez bakterie, stanami zapalnymi, swędzeniem, zaczerwienieniem i innymi uszkodzeniami, które mogą wymagać interwencji medycznej.      

Z tego powodu niezbędna jest codzienna higiena i czyszczenie wytatuowanego obszaru. W ten sposób skóra jest chroniona w okresie bezpośrednio następującym po wykonaniu tatuażu, a także później.      

Zastosowanie odpowiedniego preparatu do pielęgnacji tatuażu pomaga zmniejszyć uczucie dyskomfortu na wytatuowanym obszarze i stymuluje prawidłową regenerację skóry.

Jak używać maści na świeży tatuaż

Aby zadbać o tatuaż i utrzymać nawilżenie tatuowanego obszaru, konieczne jest prawidłowe stosowanie produktów przeznaczonych dla wytatuowanej skóry.      

Tatuator po zakończeniu wykonywania tatuażu najczęściej zakrywa go przezroczystą ochronną folią, nawet taką kuchenną, dokładnie uszczelniając ją za pomocą plastra lub taśmy klejącej. W niektórych przypadkach możliwe jest stosowanie specjalnych opatrunków typu „sztuczna skóra”.       

Opatrunek ochronny należy utrzymywać przez kolejnych kilka godzin i zdjąć w domu lub w czystym miejscu, w którym tatuaż można dokładnie umyć po raz pierwszy letnią wodą i łagodnym, delikatnym dla skóry mydłem.      

Najlepiej, jeśli tatuaż pozostaje odkryty. Może wtedy zaczerpnąć powietrza. Tylko w przypadku, gdy tatuaż musi być przykryty ubraniem, można ponownie nałożyć folię, unikając w ten sposób pocierania, drapania wytatuowanego obszaru i powodowania podrażnień.      

Przy stosowaniu innych typów specjalnych opatrunków czas jego stosowania zależy od indywidualnych zaleceń.       

Następnie przez co najmniej jeden lub dwa tygodnie należy nakładać produkty nawilżające kilka razy dziennie, zawsze przestrzegając tych samych kroków, tj. mycia, suszenia, a następnie nakładania preparatu. 

Zalety dobrego produktu do tatuażu

Dobry preparat do tatuażu musi być zaprojektowany w taki sposób, aby był w stanie przynieść ulgę wytatuowanej skórze, wspomagając jej prawidłowy proces regeneracji.       

Przy czym powinien także pomóc zachować piękno tatuażu. Specjalistyczne produkty mają działanie ukierunkowane na to, aby tatuaż nie stracił swojego koloru ani nie stał się mniej wyraźny z powodu zbyt gwałtownego lub zbyt powolnego gojenia się czy też infekcji.       

Zastosowany preparat powinien przynosić ulgę skórze, złagodzić dyskomfort związany z gojeniem się tatuażu, zapewniając przyjemne uczucie ukojenia oraz wspomagać bezpieczne gojenie. Zwykle dostępne na rynku produkty nawilżające do ciała, które można kupić w każdej aptece czy supermarkecie, nie wystarczą w przypadku skóry wytatuowanej: potrzebny jest produkt sprzyjający regeneracji skóry. Jednocześnie produkt do stosowania na tak delikatny obszar nie powinien zawierać substancji, które mogą powodować podrażnienia, takich jak barwniki czy konserwanty.      

Powinien natomiast zawierać określone składniki do regeneracji skóry. Ten punkt jest z pewnością najważniejszy: maść Bepanthen Tattoo o formule przeznaczonej specjalnie do tatuaży zawiera pantenol, substancję wspomagającą proces regeneracji skóry.      

Dobrze dobrany preparat pielęgnacyjny ma także tzw. właściwości oddychające, co jest niezbędne do wspomagania gojenia.      

Produktem, który posiada te cechy, jest maść Bepanthen Tattoo do pielęgnacji tatuażu: dzięki obecności pantenolu i innych wyselekcjonowanych składników zapewnia głębokie nawilżenie i ochronę tatuażu.

Kilka wskazówek, jak zadbać o nowy tatuaż z maścią Bepanthen Tattoo

Na koniec przedstawiamy kilka wskazówek dla tych, którzy zrobili tatuaż po raz pierwszy, i chcą poznać wszystkie najważniejsze zasady, których należy przestrzegać, aby chronić swoją skórę, ale także zachować linie i wyraźne kolory tatuażu:

  • nie dotykaj tatuażu brudnymi rękami. Przed nałożeniem maści bardzo ważne jest umycie i zdezynfekowanie rąk. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że drobnoustroje nie zostaną przeniesione na powierzchnię skóry;
  • należy przestrzegać czasu pielęgnacji skóry po wykonaniu tatuażu. Oznacza to odczekanie kilku lub kilkunastu godzin przed usunięciem folii lub innej formy zabezpieczenia np. second skin nałożonej przez tatuatora (koniecznie zapytaj o rekomendację tatauatora!) a następnie, w kolejnych dniach, regularne nakładanie maści, aby utrzymać nawilżenie skóry. Nie należy się spieszyć z usuwaniem drobnych strupów, które mogły się uformować, to tylko pogorszy sytuację;
  • nie należy zaniedbywać mycia i pamiętać, aby robić to w prawidłowy sposób. Jest to również istotny krok w ochronie i pielęgnacji tatuażu. Dodatkowo, powinno się stosować specjalne środki ostrożności: używać odpowiedniego, neutralnego mydła, najlepiej naturalnego lub bez dodatku agresywnych substancji chemicznych, o łagodzących właściwościach, odpowiedniego dla własnego rodzaju skóry, oraz unikać drapania paznokciami lub zbyt silnego ucisku podczas pielęgnacji wytatuowanego obszaru. To samo dotyczy suszenia (nie używać twardej szmatki lub szorstkich ręczników, nie pocierać zbyt mocno) i wszystkich innych etapów, podczas których zawsze należy postępować z wyczuciem;
  • należy unikać zasłaniania tatuażu folią lub bandażem, chyba że obszar tatuażu ma mieć kontakt z ubraniem lub przebywa się w zakurzonym środowisku;
  • ograniczać wystawianie na światło słoneczne. Dobrze jest zrezygnować z idealnej opalenizny i ograniczyć wystawianie na promienie słoneczne i ogólnie na promienie UV, lub przynajmniej zadbać o odpowiednie przykrycie wytatuowanego miejsca oraz stosowanie protekcji UV SPF 50+.

Konsultacja merytoryczna treści prof. dr hab.med Beata Bergler-Czop.

Czytaj więcej

Swędzenie w miejscu tatuażu

Swędzenie w miejscu tatuażu

Jednym z głównych problemów po wykonaniu tatuażu jest świąd, który fizjologicznie występuje na wytatuowanym obszarze i utrzymuje się przez cały proces regeneracji skóry. Jakie są przyczyny swędzenia tatuażu i jak złagodzić uczucie dyskomfortu?

Dowiedz się więcej
Jak bolesny jest tatuaż? Odkryj mniej bolesne miejsca

Jak bolesny jest tatuaż? Odkryj mniej bolesne miejsca

Jak bardzo boli zrobienie tatuażu? Czy tolerancja na ból jest subiektywna? Poznaj czynniki wpływające na odczucie bólu oraz mniej bolesne miejsca na ciele.

Dowiedz się więcej
Bliznowce i tatuaże

Bliznowce i tatuaże

Problemy, które mogą pojawić się po wykonaniu tatuażu: blizny przerostowe i bliznowce są jedną z najbardziej nieprzyjemnych i trudnych do rozwiązania niedogodności. Co to jest bliznowiec i jak go rozpoznać?

Dowiedz się więcej
Jak dbać o tatuaż

Jak dbać o tatuaż

Dbanie o tatuaż wymaga szczególnej uwagi i praktyki. Jak dbać o świeży tatuaż oraz w miarę upływu czasu?

Dowiedz się więcej
Uraz na miejscu tatuażu

Uraz na miejscu tatuażu

Uraz w miejscu tatuażu, czy może być traktowany podobnie jak zwykła rana na skórze? Poznaj czynniki sprzyjające powstawaniu widocznych blizn.

Dowiedz się więcej
Jak zapobiegać powstawaniu strupów na tatuażu

Jak zapobiegać powstawaniu strupów na tatuażu

Dlaczego na tatuażu pojawiają się strupy i jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się jakich błędów należy unikać.

Dowiedz się więcej
Wyblakły tatuaż: jak tego uniknąć

Wyblakły tatuaż: jak tego uniknąć

Czy wiesz dlaczego tatuaż blednie? Dowiedz się jakie są przyczyny blednięcia tatuażu oraz jak zapobiegać utracie koloru.

Dowiedz się więcej