Wyblakły tatuaż: jak tego uniknąć

Tatuowanie to decyzja na całe życie, dlatego zazwyczaj wybiera się motyw, kolor i wzór starannie, aby nosić ze sobą przez całe życie ważne i znaczące przesłania, które wykraczają poza modę. Ale czy tatuaż naprawdę jest „na zawsze”? Niestety nie we wszystkich przypadkach: może się zdarzyć, że tatuaż traci kolor lub zarys, staje się bardziej wyblakły, przebarwiony lub rozmyty. 

Ale jak zapobiec wyblaknięciu tatuażu? Tak naprawdę, jeśli kolor jest już zniszczony, niewiele można zrobić, ale można interweniować w sposób zapobiegawczy, dbając o tatuaż za pomocą prawidłowych, dedykowanych środków, które wspierają utrzymanie zdrowia skóry i blasku koloru.

Dlaczego tatuaż blednie? Główne przyczyny

Przede wszystkim, najważniejsze jest zrozumienie przyczyn, dla których tatuaż może blaknąć, tracić kolor i mieć coraz bardziej rozmyte granice i kontury. Na to zjawisko wpływa wiele różnych czynników, a każdy z nich może w mniejszym lub większym stopniu przyczyniać się do występowania problemu. 

Pierwszy powód dotyczy naturalnego starzenia się skóry. Z biegiem lat skóra staje się bardziej sucha, pojawiają się zmarszczki, zmniejsza się produkcja łoju i kolagenu oraz występuje szereg innych problemów, które mogą sprawić, że skóra będzie mniej promienna, a tatuaż słabiej widoczny i niewyraźny. 

Towarzyszy temu proces degradacji sztucznych pigmentów, które składają się na każdy tatuaż. To normalne, że kolor wraz z upływem czasu częściowo blaknie, właśnie z powodu pewnych właściwości fizycznych i chemicznych obecnych w nim pigmentów. 

Zjawisko to może być mniej lub bardziej gwałtowne dzięki pewnym specyficznym cechom tatuażu. Na przykład czerń jest pigmentem, który ma tendencję do utrzymywania się dłużej, podczas gdy jaśniejsze lub bardziej jaskrawe kolory, zaczynając od bieli, szybko tracą swój odcień i blask. 

Nawet różne części ciała, na których wykonano tatuaż, mogą wpływać na czas jego utrzymywania się, właśnie dlatego, że starzenie się nie wszędzie objawia się w ten sam sposób. Osoby, które mają tatuaże w określonych miejscach, takich jak dłonie, szyja, ramię, brzuch lub niektóre części twarzy, np. wokół oczu, szybciej zauważą oznaki starzenia się i przebarwienia tatuażu. 

Nie należy zapominać o przestrzeganiu pewnych środków ostrożności, które mogą pomóc w utrzymaniu pięknego i jasnego tatuażu na dłużej.

Jak zapobiegać utracie koloru

Jeśli więc znane są przyczyny, łatwo wydedukować, że dla każdej z nich istnieją pewne sztuczki, które mogą pomóc w zapobieganiu utraty koloru tatuażu. Ponadto istnieją ogólne zasady, do których należy się stosować we wszystkich przypadkach, aby mieć pewność, że wzór pozostanie jasny i wyraźny. 

Przede wszystkim, ważne jest, aby odpowiednio zadbać o świeżo wykonany tatuaż, wspomagając tym samym regenerację komórek, a jednocześnie utrwalenie koloru. Wiąże się to z pewnymi podstawowymi zasadami, które należy skrupulatnie stosować w pierwszych godzinach i w kolejnych dniach:

  • utrzymywać osłonę z przezroczystej folii (lub inny dedykowany opatrunek) nałożonej przez tatuatora przez co najmniej kilka godzin po wykonaniu tatuażu;
  • używać odpowiedniego, dedykowanego produktu, jak maść Bepanthen Tattoo, który nawilży skórę, tworząc warstwę ochronną, pomocną w procesie regeneracji i utrwaleniu pigmentów;
  • myć wytatuowane miejsce łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Lepiej jest używać delikatnego mydła, a w każdym razie produktu naturalnego i łagodnego;
  • jak najczęściej wystawiać tatuaż na kontakt z powietrzem. Powinien być przykryty tylko wtedy, gdy konieczne jest unikanie kontaktu z odzieżą lub obuwiem, kurzem i potencjalnie drażniącymi czynnikami;
  • unikać usuwania kolorowych strupków powierzchniowych, które wpływają na pozytywny efekt końcowy tatuażu. Należy również zawsze pamiętać o unikaniu nadmiernego wystawiania tatuażu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promienie UV mają bowiem negatywny wpływ nie tylko na starzenie się skóry, ale również na zachowanie pigmentów w tatuażu. Dotyczy to również lamp słonecznych, zwłaszcza podczas pierwszych kilku tygodni, podczas których tatuaż powinien być zawsze zakryty, jeśli musi być wystawiony na działanie promieni słonecznych. Jednak nawet w miesiącach bezpośrednio po wykonaniu tatuażu i w następnym okresie należy zawsze stosować krem przeciwsłoneczny, który zapewni odpowiednią ochronę przed oparzeniami słonecznymi (z filtrem SPF co najmniej 50+).

Stałe nawilżanie skóry jest również ważne. Pomaga w walce ze starzeniem się skóry oraz w utrzymaniu żywych kolorów tatuażu. Pielęgnacja skóry poprzez picie dużej ilości wody, zdrowa i zrównoważona dieta bogata w owoce i warzywa oraz stosowanie odpowiednich produktów są kluczowe. 

Należy uważać na kontakt z substancjami, które mogą podrażniać tatuaż. Na przykład sól w wodzie morskiej lub chlor w basenie mogą z czasem przyczynić się do odbarwienia tatuażu. Przynajmniej w pierwszych tygodniach lepiej unikać niektórych rodzajów makijażu lub zabiegów na skórę, substancji chemicznych.

Dbanie o tatuaż: czego nie robić

Aby zachować kolor jak najdłużej, należy unikać kilku błędów podczas pielęgnacji tatuażu, które mogą prowadzić do obniżenia jego jakości wizualnej i sprawić, że łatwiej się rozmyje lub odbarwi. Oto kilka przydatnych wskazówek, czego nie robić:

  • nie wystawiać tatuażu na działanie substancji, o których wspomnieliśmy powyżej, a przynajmniej nie przez dłuższy czas. Jeśli kontakt jest nieunikniony, dobrze byłoby przynajmniej spróbować ochronić tatuaż specjalnym opatrunkiem ochronnym i podjąć szczególne środki ostrożności;
  • postępować zgodnie z instrukcjami zaufanego tatuatora. Podobnie jak w przypadku piercingu lub jakiegokolwiek trwałego zabiegu na skórze, należy przestrzegać wskazań dotyczących mycia, wystawiania na powietrze, nakładania produktów nawilżajacych i tak dalej;
  • nie zapominać o ciągłym stosowaniu odpowiednich produktów. Produkty do pielęgnacji tatuażu powinny być stosowane nie tylko w pierwszych dniach czy tygodnach, ale już zawsze;
  • nie przedłużać wystawiania na słońce, jeśli nie da się tego całkowicie uniknąć. Jeśli jest konieczność wystawienia się na bezpośrednie działanie światła, powinno się zawsze zabezpieczyć tatuaż specjalnym kremem przeciwsłonecznym o bardzo wysokim współczynniku ochrony (SPF co najmniej 50+), najlepiej wodoodpornym.

Co zrobić, aby przywrócić kolor wyblakłemu tatuażowi

Jedynym sposobem na to, aby tatuaż nie stracił koloru, jest działanie poprzez odpowiednią profilaktykę. Ale co zrobić, jeśli tatuaż i tak wyblaknie? Czy istnieją niezawodne i sprawdzone metody przywracania tatuażowi blasku i jasności? 

Niestety, odpowiedź brzmi "nie": nie ma sposobu na przywrócenie utraconych pigmentów w tatuażu, który już wyblakł i którego linie stały się niewyraźne. Wszystkie produkty kosmetyczne lub naturalne, które można stosować, mogą co najwyżej pomóc w zapobieganiu. 

No więc co robić? Jedyną szansą jest poproszenie zaufanego tatuatora o retusz, być może w tym samym studiu, w którym wykonano tatuaż po raz pierwszy. Profesjonalista będzie w stanie ocenić zakres szkody i zaproponować odpowiednie środki zaradcze, zgodnie ze swoim doświadczeniem i potrzebami klienta. 

W końcu chodzi o ponowne zrobienie tego samego tatuażu, w miarę możliwości zgodnie z tymi samymi liniami. Jeśli natomiast ze względów estetycznych mogłoby to prowadzić do niezadawalającego efektu, można w jakiś sposób próbować zakryć poprzedni tatuaż, zwłaszcza jeśli jest mały, umieszczając na nim nowy (tzw. cover). Opcje, jak zawsze, zależą od własnych upodobań i umiejętności tatuatora: aby zachować znaczenie tatuażu, najlepszym rozwiązaniem będzie pierwsza opcja; jeśli upływ czasu uniemożliwił odzyskanie poprzedniego stanu tatuażu, i jeśli dana osoba ma pomysły na nowy wzór, lepiej wybrać drugą opcję. 

Oczywiście będzie to zupełnie nowy tatuaż, więc należy podjąć takie same środki ostrożności jak za pierwszym razem, dopóki skóra nie będzie gładka i wolna od kolorowych strupków. 
 

Konsultacja merytoryczna treści prof. dr hab.med Beata Bergler-Czop.
 

Czytaj więcej

Swędzenie w miejscu tatuażu

Swędzenie w miejscu tatuażu

Jednym z głównych problemów po wykonaniu tatuażu jest świąd, który fizjologicznie występuje na wytatuowanym obszarze i utrzymuje się przez cały proces regeneracji skóry. Jakie są przyczyny swędzenia tatuażu i jak złagodzić uczucie dyskomfortu?

Dowiedz się więcej
Maść na świeży tatuaż: jak stosować i dlaczego jest ważna

Maść na świeży tatuaż: jak stosować i dlaczego jest ważna

Aby zadbać o tatuaż i utrzymać nawilżenie tatuowanego obszaru, konieczne jest prawidłowe stosowanie produktów przeznaczonych dla wytatuowanej skóry. Poznaj zalety dobrego produktu do pielęgnacji tatuażu.

Dowiedz się więcej
Jak bolesny jest tatuaż? Odkryj mniej bolesne miejsca

Jak bolesny jest tatuaż? Odkryj mniej bolesne miejsca

Jak bardzo boli zrobienie tatuażu? Czy tolerancja na ból jest subiektywna? Poznaj czynniki wpływające na odczucie bólu oraz mniej bolesne miejsca na ciele.

Dowiedz się więcej
Bliznowce i tatuaże

Bliznowce i tatuaże

Problemy, które mogą pojawić się po wykonaniu tatuażu: blizny przerostowe i bliznowce są jedną z najbardziej nieprzyjemnych i trudnych do rozwiązania niedogodności. Co to jest bliznowiec i jak go rozpoznać?

Dowiedz się więcej
Jak dbać o tatuaż

Jak dbać o tatuaż

Dbanie o tatuaż wymaga szczególnej uwagi i praktyki. Jak dbać o świeży tatuaż oraz w miarę upływu czasu?

Dowiedz się więcej
Uraz na miejscu tatuażu

Uraz na miejscu tatuażu

Uraz w miejscu tatuażu, czy może być traktowany podobnie jak zwykła rana na skórze? Poznaj czynniki sprzyjające powstawaniu widocznych blizn.

Dowiedz się więcej
Jak zapobiegać powstawaniu strupów na tatuażu

Jak zapobiegać powstawaniu strupów na tatuażu

Dlaczego na tatuażu pojawiają się strupy i jak sobie z nimi radzić? Dowiedz się jakich błędów należy unikać.

Dowiedz się więcej